Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úklid pro hezčí Vltavu

Dne 9.dubna se konala inzerovaná brigáda pro vyčištění břehů naší řeky Vltavy. Kolem osmé hodiny se nás sešlo, v ďolíčku pod kostelem, kolem dvaceti. Podpořili nás i baráčníci v čele s paní Svobodovou, která předala pozdrav od rychtářky p. Fialové a jako její omluvenku předala ranec plný buchet, prý abychom měli dost sil na tu spoušť, co nechal u řeky našinec, nebo i ten od jinud, když si k nám přijel zachytat. Ze slušnosti jsme počkali deset minut na opozdilce. Mimo jiné jsme čekali skupinu romských spoluobčanů, kteří ve  volebním čase slibovali, že vyčistí břehy mezi přehradami, asi bychom se načekali. Čekali jsme také rybáře, kteří na tzv. pokecu, na internetových stránkách naší MO radili, jak se co má dělat a právě protože se zase radili, tak nepřišli.

Rozdělili jsme se na několik skupin. Pan Kovařík s rodinou si vzal za své vyčištění soutoku. Pan Holík šel směrem k jatkům, pan Daler a Kašpařík s další partou šel k čističce. Pan Buneš s paní Svobodovou to vzali proti proudu, Petr Pavlásek, o berlích, a se svou paní od mostu k bývalému benešovskému mlýnu. Páni Humhej a Kobera zajeli na pravý břeh hněvkovické přehrady a největší gro, devět lidí pod vedením p. Picky, jelo na levý břeh této přehrady. Každý jedinec byl vybaven pytli a rukavicemi. Nešli jsme do chatových oblastí, tam mají chataři svůj řád a také co chata, to prakticky rybář, takže pořádek si tam udělají sami. Byli by proti sobě, kdyby si nevšímali svého okolí.

Co jsme našli u řeky, spousty pet lahví, některé s nevábným obsahem, dále různé polystyrenové tvarovky, kýble, nádobí, různé pomůcky pro rybáře, lahve od alkoholu různých značek, spousty bot, igelitové sáčky, mnohdy s různým obsahem, plechovky od všeho možného, různé hračky, karosářské díly aut, pneumatiky a řadu dalšího materiálu, který patří do popelnic, do sběrných dvorů a ne na břehy řek! Také jsme narazili na řadu lodních vraků. Jsme jako druh nepolepšitelní. Co k tomu dodat. Asi i to, že by rybářská stráž měla věnovat pořádku v okolí lovících rybářů větší pozornost a v souladu s RŘ jednat s provinilci. Největší pozornost, co se týká pořádku na březích řeky, by měli věnovat samotní rybáři, kteří si jdou zachytat, vždyť výsledek okolo 80 pytlů odpadků, to je opravdu k zamyšlení. Škoda, že na brigádu přišlo okolo tří procent našich rybářů, což je také k zamyšlení.

Proto patří dík těm, kteří se účastnili a byli to: Humhej, Picka, Spišák, Svobodová, Frýba, Pavlásek se svou paní, rodina Kovaříků, Malinová, Kobera, Bednář, Kuklík, Buneš, Kašparíkové, Fiala, Liška, Hájek, Novák, Daler s dětmi a další v chatových koloniích.

 

Jednatel MO  Ing. Frýba Eduard